Jak pokonywać trudności i czym są dla nas trudności?

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest, że uciekasz od tego co jest trudne? Wiesz, że sprawia Ci to ból, że Twoje zachowanie nie prowadzi Cię do celu, a wręcz przeciwnie? Tak, ja ostatnio też się nad tym zastanawiałam. Jak to się dzieje, że łatwiej nam zaplątać się w to co jest nam znane, a nie przełamywać swoje utarte schematy.

Pierwsze co przychodzi mi do głowy do wewnętrzny opór, którego chyba każdy z nas doświadczał. Sprawia, że czasem wolimy nawet nie myśleć o problemie czy trudnościach. Niestety mam dla Ciebie złą wiadomość – pozostawanie w strefie komfortu (tak, to teraz bardzo modne określenie) nie sprawi, że cokolwiek się zmieni. Kluczem jest przełamanie się i zrobienie czegoś, co jest dla nas trudne. Dopiero wtedy możemy zobaczyć jakie przyniesie to efekty i czy nam one odpowiadają. Ale! Łatwiej się mówi, trudniej robi. Daleka jest od motywujących frazesów, twierdzących, że jeśli chcesz to możesz. Tak, w pewnym sensie to prawda. Ale prawda dotyczy również tego, że jeśli nie wiesz, co prowadzi o trudności to ciężko Ci będzie te trudności pokonać.

psycholog marta dubowska

Pierwszy krok – rozpoznanie trudności

Co ten opór powoduje. Czy wiesz kiedy dokładnie się pojawia i w reakcji na co? To ważne, żebyś dokładnie zdał sobie sprawę z tego kiedy te trudności się pojawiają. Jak je widzisz?

Drugi krok – poznanie przyczyny

Tak więc drugim krokiem do pokonania trudności jest poznanie ich przyczyny. Skąd się wzięły? Nie namawiam od razu do terapii, proponuję krótką refleksję. Czy masz pomysł skąd się biorą Twoje trudności? Ale…i tu Cię zatrzymam, nie odpowiadaj jednym zdaniem. Pozwól sobie na chwilę zamyślenia. Co sprawia, że ten Twój wewnętrzny opór się utrzymuje. Pokonanie trudności to próba dojścia do tego co jest ich przyczyną, tak żeby potem móc w sposób efektywny pracować.

W życiu każdy z nas trafia na sytuacje, które są problematyczne, trudne, załamują nas, powstrzymują przed czymś, każdy z nas znajdzie swoją piętę Achillesową. Natomiast istotną kwestią jest to jak sobie z tymi trudnościami radzimy. To tutaj odbywa się istotny dla nas trening. Jeżeli dobrze poznasz siebie, będziesz wiedział, jak sobie radzić. Podobno w życiu nie zdarza się nam to czego nie jesteśmy w stanie udźwignąć. Podobno. Jednak w chwili załamania nie każdemu te słowa przynoszą otuchę. A jak jest z Tobą? Co stało się ostatnio takiego, że trudno Ci przejść do porządku dziennego, albo trudno Ci z tym funkcjonować?

Trzeci i czwarty krok – zrozumienie trudności i zmiana

Przyczyna trudności, problemu, nasze zachowanie często wynika z tego czego jesteśmy nauczeni, ze schematów w jakich funkcjonujemy, żeby wyrwać się z zaklętego kręgu (wejście w podobne, toksyczne związki, określone, niekorzystne funkcjonowanie w pracy, dokonywanie w kółko złych wyborów życiowych) trzeba najpierw poznać je, sprawdzić z czego one wynikają i …. Tu zaczyna się prawdziwa, trudna praca, ZROZUMIEĆ JE, starać się zmienić, w końcu zmienić i żyć. Żyć tak jak byśmy chcieli. Odczuwać radość, bo przecież w większości chyba o to nam chodzi.

Dzisiaj, po długiej przerwie, tym artykułem zapowiadam „Wyzwanie: zmiana zachowania”. Nie jestem w stanie prowadzić terapii online i też wiem, że nie każdy przekonany jest do formy terapeutycznej (którą jednak ja będę zawsze chwalić), jednak chcę Ci dać narzędzie do pracy w domu. Rzetelnej pracy, do której będziesz mógł wracać. W zaciszu swojego domu, będziesz mógł poczuć się całkowicie szczery przed samym sobą. Chcę Ci pokazać, że możesz zmieniać swoje zachowanie, możesz je analizować, analizować trudności.

W sobotę zaczynamy! A tymczasem zachęcam do zapisu do newslettera i śledzenia FB, tak, żeby nic Ci nie umknęło ? Jeżeli masz jakieś pytania, czy refleksje – zachęcam do podzielenia się!

 

5 1 vote
Article Rating
Podziel się!

Related Posts

Motywacja w psychoterapii

Motywacja w psychoterapii

Co się musi stać, żeby zaistniał proces terapeutyczny- żeby dana, konkretna osoba zgłosiła się do specjalisty, i – co równie ważne utrzymała ten proces? O motywacji w psychoterapii. Jak pisałam poprzednio (tutaj) motywacja jest czymś niezbędnym, co musi zaistnieć, żeby terapii w ogóle się rozpoczęła. […]

Podziel się!
Nadzieja – o jej fenomenie i o tym jak ją w sobie wzbudzić, cz.2

Nadzieja – o jej fenomenie i o tym jak ją w sobie wzbudzić, cz.2

  Nadzieja z punktu psychologicznego W poprzednim artykule pisałam o tym, jak ważna jest nadzieja i jak bardzo potrafi zmieniać sposób patrzenia i w efekcie rzeczywistość (i to nie za pomocą „czarów marów”). Mówiłam o tym, że spotykamy się z nią na każdym kroku, w […]

Podziel się!


Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x